Cum sa te imprietenesti cu Viata ta

Educatia pentru Viata

Te-ai gandit vreodata ca nu suntem invatati cum sa traim, cum sa ne descurcam in viata si sa razbim prin greutati? Educatiei noastre ii lipseste faptul ca nu ne deprinde ce sa facem in momentele de criza, de descurajare, cand simtim ca destinul ne e potrivnic. De aceea, putem ajunge sa ne consideram nedreptatiti de soarta, sa ne devalorizam pe noi insine, sa ii respingem pe ceilalti, insingurandu-ne sau, chiar mai rau, sa uram Viata.

 

Ori simtim ca nu traim suficient, ca zilele ni se scurg printre degete fara sa avem acces la miezul de semnificatie din spatele lor. Nu ne mai gasim rostul pe Pamant, ratacim de la o zi la alta, simtindu-ne fara noima, refugiindu-ne si amortindu-ne sufletele in activitati epuizante (vezi workaholismul) si dependente care ne instraineaza si mai mult de noi insine.

 

 

“Calatoria” – un  dar pentru lume nascut din vindecare

O varianta de raspuns demna de luat in seama din aceasta perspectiva este metoda “Calatoria”, conceputa de Brandon Bays tocmai intr-un moment de adversitate extrema a Vietii. Diagnosticata acum 20 de ani cu o tumora uterina mare cat o minge de baschet, desi avea un stil de viata sanatos – mancand “corect” si band doar apa filtrata – ea realizeaza ca stresul emotional a fost permanent prezent in viata ei, inca din frageda copilarie. Incepe sa lucreze asupra durerilor emotionale pe care le stocase in suflet si isi grabeste vindecarea, astfel incat in doar sase saptamani si jumatate tumoarea ei se vindeca total!

 

Ea reuneste ulterior tot ceea ce a utilizat si a descoperit in acest demers de vindecare sub numele de metoda “Calatoria”. Povestea intreaga se regaseste in cartea cu acelasi nume tradusa si in limba romana la Editura Adevar Divin.

 

Predata astazi pe intreg cuprinsul globului, metoda “Calatoria” este deopotriva:

–       un demers de vindecare emotionala prin accesarea dureroase stocate in corp si vindecarea lor printr-un generos proces de eliberare emotionala si iertare profunda:

–       o excelent facilitator si adjuvant in vindecarea de afectiuni fizice – scotand stresul din corp, permitem capacitatii innascute de vindecare a organismului sa functioneze la parametri optimi:

–       un minunat instrument de cunoastere de sine – prin “Calatoria” regasim esenta sufletului nostru, accesand diamantul interior de impacare, libertate interioara, bucurie de a trai etc.

 

“Focul de tabara” – locul iertarii

Dar, metoda mai are si multe alte atuuri. Cel despre care vreau sa vorbesc aici este faptul ca ajungi sa realizezi ca Viata iti este cel mai bun prieten.

 

Da, dupa ce practici “Calatoria” – prin care te poti elibera literalmente de durerile trecutului si de limitarile si blocajele care te impiedica sa-ti traiesti la maxim prezentul si iti poti construi un viitor in care potentialul tau se exprima pe deplin – VIATA TI SE DEZVALUIE MULT, MULT MAI PRIETENOASA.

 

In asa numitul episod al “Focului de tabara” poti vorbi cu toti cei care te-au ranit, spunandu-le despre durerea pe care ti-au pricinuit-o cu sau fara voia lor. Este o parte cruciala a procesului, unde se reconfigureaza parerea pe care o avem fiecare despre ce ni se intampla in viata si ce ne fac ceilalti. Aceasta parte a metodei antreneaza o empatie profunda, dincolo de credintele noastre limitatoare si ne ajuta sa avem acces la sufletul celuilalt, la acea parte delicata din noi unde rezida cele mai frumoase sentimente ale noastre si, cand suntem loviti, cele mai ascunse dureri.

 

Procedeul scoate durerea la suprafata pentru a o elimina definitiv si faciliteaza – prin multiple alte mini-procese – IERTAREA. Este un minunat prilej de a face pace cu cei din jur, cu tine insuti, cu Viata insasi.

In felul acesta:
– Ceea ce altadata numeai suferinta, acum realizezi ca este o lectie la al carei mesaj ai acces prin procedeele incluse in metoda.
– Ceea ce altadata numeai dusmani devin prietenii cu care nu ai reusit pana acum sa comunici clar si ale caror intentii de a-si face bine propriei persoane le-ai luat prea personal.
– Ceea ce altadata numeai rea intentie din partea altcuiva vezi ca nu era decat rana celuilalt transformata in arma pentru a-si apara sufletul de si mai multa durere.

– Viata iti dezvaluie intentiile ei prietenoase de a te ajuta sa cresti, sa te intaresti, sa cunosti cine esti cu adevarat si, nu in ultimul rand, sa inveti sa iubesti: pe tine, pe ceilalti si Viata insasi.
…Si o veste buna!

Inchei cu o veste buna: Brandon Bays, autoarea “Calatoriei”, vine pentru a treia oara in Romania intre 2-4 mai 2014, la Rin Grand Hotel Otopeni, Bucuresti, pentru a sustine Seminarul Journey Intensive, in care preda elementele de baza ale metodei si un modul de abilitati avansate.
Te invitam sa afli secretele metodei “Calatoria” chiar de la cea care i-a dat viata si a o experimenta “pe pielea ta” sub indrumare specializata, pentru a te imprieteni cu Viata ta!

Detalii si inscrieri pe www.thejourney-romania.ro.

 

Patricia Cihodaru

Journey Accredited Practitioner

Journey Romania

 

Patricia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.